django - en to da translation catalogue (200 entries)

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
da: Slet valgte %(verbose_name_plural)s

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
da: %(count)d %(items)s blev slettet.

en: Cannot delete %(name)s
da: Kan ikke slette %(name)s

en: Delete multiple objects
da: Slet flere objekter

en: All
da: Alle

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Unknown
da: Ukendt

en: Any date
da: Når som helst

en: Today
da: I dag

en: Past 7 days
da: De sidste 7 dage

en: This month
da: Denne måned

en: This year
da: Dette år

en: No date
da: Ingen dato

en: Has date
da: Har dato

en: Empty
da: Tom

en: Not empty
da: Ikke tom

en: Please enter the correct %(username)s and password for a staff account. Note that both fields may be case-sensitive.
da: Indtast venligst det korrekte %(username)s og adgangskode for en personalekonto. Bemærk at begge felter kan være versalfølsomme.

en: Action:
da: Handling

en: Add another %(verbose_name)s
da: Tilføj endnu en %(verbose_name)s

en: Remove
da: Fjern

en: Addition
da: Tilføjelse

en: Change
da: Ret

en: Deletion
da: Sletning

en: action time
da: handlingstid

en: user
da: bruger

en: content type
da: indholdstype

en: object id
da: objekt-ID

note: Translators: 'repr' means representation (https://docs.python.org/library/functions.html#repr)
en: object repr
da: objekt repr

en: action flag
da: handlingsflag

en: change message
da: ændringsmeddelelse

en: log entry
da: logmeddelelse

en: log entries
da: logmeddelelser

en: Added “%(object)s”.
da: Tilføjede “%(object)s”.

en: Changed “%(object)s” — %(changes)s
da: Ændrede “%(object)s” — %(changes)s

en: Deleted “%(object)s.”
da: Slettede “%(object)s”.

en: LogEntry Object
da: LogEntry-objekt

en: Added {name} “{object}”.
da: Tilføjede {name} “{object}”.

en: Added.
da: Tilføjet.

en: and
da: og

en: Changed {fields} for {name} “{object}”.
da: Ændrede {fields} for {name} “{object}”.

en: Changed {fields}.
da: Ændrede {fields}.

en: Deleted {name} “{object}”.
da: Slettede {name} “{object}”.

en: No fields changed.
da: Ingen felter ændret.

en: None
da: Ingen

en: Hold down “Control”, or “Command” on a Mac, to select more than one.
da: Hold “Ctrl”, eller “Æbletasten” på Mac, nede for at vælge mere end én.

en: Select this object for an action - {}
da: Vælg dette objekt for en handling - {}

en: The app "%s" could not be found.
da: Appen "%s" kunne ikke findes.

en: The {name} “{obj}” was added successfully.
da: {name} “{obj}” blev tilføjet.

en: You may edit it again below.
da: Du kan redigere den/det igen herunder.

en: The {name} “{obj}” was added successfully. You may add another {name} below.
da: {name} “{obj}” blev tilføjet. Du kan tilføje endnu en/et {name} herunder.

en: The {name} “{obj}” was changed successfully. You may edit it again below.
da: {name} “{obj}” blev ændret. Du kan redigere den/det igen herunder.

en: The {name} “{obj}” was changed successfully. You may add another {name} below.
da: {name} “{obj}” blev ændret. Du kan tilføje endnu en/et {name} herunder.

en: The {name} “{obj}” was changed successfully.
da: {name} “{obj}” blev ændret.

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
da: Der skal være valgt nogle emner for at man kan udføre handlinger på dem. Ingen emner er blev ændret.

en: No action selected.
da: Ingen handling valgt.

en: The %(name)s “%(obj)s” was deleted successfully.
da: %(name)s “%(obj)s” blev slettet.

en: %(name)s with ID “%(key)s” doesn’t exist. Perhaps it was deleted?
da: %(name)s med ID “%(key)s” findes ikke. Måske er objektet blevet slettet?

en: Add %s
da: Tilføj %s

en: Change %s
da: Ret %s

en: View %s
da: Vis %s

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
da[0]: %(count)s %(name)s blev ændret.
da[1]: %(count)s %(name)s blev ændret.

en: Database error
da: Databasefejl

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
da[0]: %(total_count)s valgt
da[1]: Alle %(total_count)s valgt

en: 0 of %(cnt)s selected
da: 0 af %(cnt)s valgt

en: Delete
da: Slet

en: Change history: %s
da: Ændringshistorik: %s

en: …and %(count)d more object. | …and %(count)d more objects.
da[0]: …og %(count)d objekt mere.
da[1]: …og %(count)d objekter mere.

en: Deleting %(class_name)s %(instance)s would require deleting the following protected related objects: %(related_objects)s
da: Sletning af %(class_name)s %(instance)s vil kræve sletning af følgende beskyttede relaterede objekter: %(related_objects)s

en: Django site admin
da: Django website-administration

en: Site administration
da: Website-administration

en: Log in
da: Log ind

en: Page not found
da: Siden blev ikke fundet

en: We’re sorry, but the requested page could not be found.
da: Vi beklager, men den ønskede side kunne ikke findes

en: Home
da: Hjem

en: Server error
da: Serverfejl

en: Server error (500)
da: Serverfejl (500)

en: Server Error <em>(500)</em>
da: Serverfejl <em>(500)</em>

en: There’s been an error. It’s been reported to the site administrators via email and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
da: Der opstod en fejl. Fejlen er rapporteret til website-administratoren via e-mail, og vil blive rettet hurtigst muligt. Tak for din tålmodighed.

en: Run
da: Kør

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
da: Vælg alle %(total_count)s  %(module_name)s

en: Clear selection
da: Ryd valg

en: Breadcrumbs
da: Sti

en: Model name
da: Modelnavn

en: Add link
da: Tilføj link

en: Change or view list link
da: Ret eller vis liste-link

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: You don’t have permission to view or edit anything.
da: Du har ikke rettigheder til at se eller redigere noget.

en: After you’ve created a user, you’ll be able to edit more user options.
da: Efter du har oprettet en bruger får du yderligere redigeringsmuligheder.

en: Error:
da: Fejl:

en: Change password
da: Skift adgangskode

en: Set password
da: Sæt adgangskode

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
da[0]: Ret venligst fejlen herunder.
da[1]: Ret venligst fejlene herunder.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
da: Indtast en ny adgangskode for brugeren <strong>%(username)s</strong>.

en: This action will <strong>enable</strong> password-based authentication for this user.
da: Denne handling vil <strong>aktivere</strong> adgangskodebaseret autentificering for denne bruger.

en: Disable password-based authentication
da: Deaktivér adgangskodebaseret autentificering.

en: Enable password-based authentication
da: Aktivér adgangskodebaseret autentificering.

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Welcome,
da: Velkommen,

en: View site
da: Se side

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Log out
da: Log ud

en: Add %(name)s
da: Tilføj %(name)s

en: History
da: Historik

en: View on site
da: Se på website

en: Filter
da: Filtrer

en: Hide counts
da: Skjul antal

en: Show counts
da: Vis antal

en: Clear all filters
da: Nulstil alle filtre

en: Save
da: Gem

en: Remove from sorting
da: Fjern fra sortering

en: Sorting priority: %(priority_number)s
da: Sorteringsprioritet: %(priority_number)s

en: Toggle sorting
da: Skift sortering

en: Toggle theme (current theme: auto)
da: Skift tema (nuværende tema: auto)

en: Toggle theme (current theme: light)
da: Skift tema (nuværende tema: lyst)

en: Toggle theme (current theme: dark)
da: Skift tema (nuværende tema: mørkt)

en: Filter by %(field_name)s
da: Filtrer efter %(field_name)s

en: Deleting the %(object_name)s “%(escaped_object)s” would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
da: Sletning af %(object_name)s “%(escaped_object)s” ville kræve sletning af relaterede objekter, men din konto har ikke rettigheder til at slette de følgende objekttyper:

en: Deleting the %(object_name)s “%(escaped_object)s” would require deleting the following protected related objects:
da: Sletning af %(object_name)s “%(escaped_object)s” ville kræve sletning af de følgende beskyttede relaterede objekter:

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s “%(escaped_object)s”? All of the following related items will be deleted:
da: Er du sikker på at du vil slette %(object_name)s “%(escaped_object)s”? Alle de følgende relaterede objekter vil blive slettet:

en: Objects
da: Objekter

en: Yes, I’m sure
da: Ja, jeg er sikker

en: No, take me back
da: Nej, tag mig tilbage

en: Deleting the selected %(objects_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
da: Sletning af de valgte %(objects_name)s  ville resultere i sletning af relaterede objekter, men din konto har ikke tilladelse til at slette følgende typer af objekter:

en: Deleting the selected %(objects_name)s would require deleting the following protected related objects:
da: Sletning af de valgte %(objects_name)s  vil kræve sletning af følgende beskyttede relaterede objekter:

en: Are you sure you want to delete the selected %(objects_name)s? All of the following objects and their related items will be deleted:
da: Er du sikker på du vil slette de valgte %(objects_name)s? Alle de følgende objekter og deres relaterede emner vil blive slettet:

en: Delete?
da: Slet?

en:  By %(filter_title)s
da:  Efter %(filter_title)s

en: Summary
da: Sammendrag

en: Recent actions
da: Seneste handlinger

en: My actions
da: Mine handlinger

en: None available
da: Ingen tilgængelige

en: Added:
da: Tilføjede:

en: Changed:
da: Ændrede:

en: Deleted:
da: Slettede:

en: Unknown content
da: Ukendt indhold

en: Something’s wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
da: Der er noget galt med databaseinstallationen. Kontroller om databasetabellerne er blevet oprettet og at databasen er læsbar for den pågældende bruger.

en: You are authenticated as %(username)s, but are not authorized to access this page. Would you like to login to a different account?
da: Du er logget ind som %(username)s, men du har ikke tilladelse til at tilgå denne site. Vil du logge ind med en anden brugerkonto?

en: Forgotten your login credentials?
da: Har du glemt dine login-brugeroplysninger?

en: Toggle navigation
da: Vis/skjul navigation

en: Sidebar
da: Sidebjælke

en: Start typing to filter…
da: Skriv for at filtrere…

en: Filter navigation items
da: Filtrer navigationsemner

en: Date/time
da: Dato/tid

en: User
da: Bruger

en: Action
da: Funktion

en: Pagination %(name)s entries
da: Paginering %(name)s poster

en: entry | entries
da[0]: post
da[1]: poster

en: This object doesn’t have a change history. It probably wasn’t added via this admin site.
da: Dette objekt har ingen ændringshistorik. Det blev formentlig ikke tilføjet via dette administrations-site

en: Pagination %(name)s
da: Paginering %(name)s

en: Show all
da: Vis alle

en: Popup closing…
da: Popup lukker…

en: Search %(name)s
da: Søg %(name)s

en: Search
da: Søg

en: %(counter)s result | %(counter)s results
da[0]: %(counter)s resultat
da[1]: %(counter)s resultater

en: %(full_result_count)s total
da: %(full_result_count)s i alt

en: Save as new
da: Gem som ny

en: Save and add another
da: Gem og tilføj endnu en

en: Save and continue editing
da: Gem og fortsæt med at redigere

en: Save and view
da: Gem og vis

en: Close
da: Luk

en: Change selected %(model)s
da: Redigér valgte %(model)s

en: Add another %(model)s
da: Tilføj endnu en %(model)s

en: Delete selected %(model)s
da: Slet valgte %(model)s

en: View selected %(model)s
da: Vis valgte %(model)s

en: Logout
da: Logud

en: Thanks for spending some quality time with the web site today.
da: Tak for den kvalitetstid du brugte på websitet i dag.

en: Log in again
da: Log ind igen

en: Password change
da: Skift adgangskode

en: Your password was changed.
da: Din adgangskode blev ændret.

en: Please enter your old password, for security’s sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
da: Indtast venligst din gamle adgangskode for en sikkerheds skyld og indtast så din nye adgangskode to gange, så vi kan være sikre på, at den er indtastet korrekt.

en: Change my password
da: Skift min adgangskode

en: Password reset
da: Nulstil adgangskode

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
da: Din adgangskode er blevet sat. Du kan logge ind med den nu.

en: Password reset confirmation
da: Bekræftelse for nulstilling af adgangskode

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
da: Indtast venligst din nye adgangskode to gange, så vi kan være sikre på, at den er indtastet korrekt.

en: New password:
da: Ny adgangskode:

en: Confirm password:
da: Bekræft ny adgangskode:

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
da: Linket for nulstilling af adgangskoden er ugyldigt, måske fordi det allerede har været brugt. Anmod venligst påny om nulstilling af adgangskoden.

en: We’ve emailed you instructions for setting your password, if an account exists with the email you entered. You should receive them shortly.
da: Vi har sendt dig en e-mail med instruktioner for at indstille din adgangskode, hvis en konto med den angivne e-mail-adresse findes. Du burde modtage den snarest.

en: If you don’t receive an email, please make sure you’ve entered the address you registered with, and check your spam folder.
da: Hvis du ikke modtager en e-mail, så tjek venligst, at du har indtastet den e-mail-adresse, du registrerede dig med, og tjek din spam-mappe.

en: You're receiving this email because you requested a password reset for your user account at %(site_name)s.
da: Du modtager denne e-mail, fordi du har anmodet om en nulstilling af adgangskoden til din brugerkonto ved %(site_name)s .

en: Please go to the following page and choose a new password:
da: Gå venligst til denne side og vælg en ny adgangskode:

en: In case you’ve forgotten, you are:
da: Hvis du har glemt dem, er du:

en: Thanks for using our site!
da: Tak fordi du brugte vores website!

en: The %(site_name)s team
da: Med venlig hilsen %(site_name)s

en: Forgotten your password? Enter your email address below, and we’ll email instructions for setting a new one.
da: Har du glemt din adgangskode? Skriv din e-mail-adresse herunder, så sender vi dig instruktioner i at vælge en ny adgangskode.

en: Email address:
da: E-mail-adresse:

en: Reset my password
da: Nulstil min adgangskode

en: Select all objects on this page for an action
da: Vælg alle objekter på denne side for en handling

en: All dates
da: Alle datoer

en: Select %s
da: Vælg %s

en: Select %s to change
da: Vælg %s, der skal ændres

en: Select %s to view
da: Vælg %s, der skal vises

en: Date:
da: Dato:

en: Time:
da: Tid:

en: Lookup
da: Slå op

en: Currently:
da: Nuværende:

en: Change:
da: Ændring:
