django - en to sr@latin translation catalogue (82 entries)

en: Available %s
sr@latin: Dostupni %s

en: Choose %s by selecting them and then select the "Choose" arrow button.
sr@latin: Izaberite %s tako što ćete ih označiti, a zatim kliknite dugme sa strelicom "Izaberi".

en: Type into this box to filter down the list of available %s.
sr@latin: Filtrirajte listu dostupnih elemenata „%s“.

en: Choose all %s
sr@latin: Izaberi sve %s

en: Choose selected %s
sr@latin: Izaberi označene %s

en: Remove selected %s
sr@latin: Ukloni izabrane %s

en: Chosen %s
sr@latin: Izabrano „%s“

en: Remove %s by selecting them and then select the "Remove" arrow button.
sr@latin: Uklonite %s tako što ćete ih označiti, a zatim kliknite dugme sa strelicom "Ukloni".

en: Type into this box to filter down the list of selected %s.
sr@latin: Unesite u ovo polje da biste filtrirali listu izabranih %s.

en: (click to clear)
sr@latin: (klikni da obrišeš)

en: Remove all %s
sr@latin: Ukloni sve %s

en: %s selected option not visible | %s selected options not visible
sr@latin[0]: %s izabrana opcija nije vidljiva
sr@latin[1]: %s izabrane opcije nisu vidljive
sr@latin[2]: %s izabranih opcija nije vidljivo

en: %(sel)s of %(cnt)s selected | %(sel)s of %(cnt)s selected
sr@latin[0]: %(sel)s od %(cnt)s izabran
sr@latin[1]: %(sel)s od %(cnt)s izabrana
sr@latin[2]: %(sel)s od %(cnt)s izabranih

en: You have unsaved changes on individual editable fields. If you run an action, your unsaved changes will be lost.
sr@latin: Imate nesačivane izmene. Ako pokrenete akciju, izmene će biti izgubljene.

en: You have selected an action, but you haven’t saved your changes to individual fields yet. Please click OK to save. You’ll need to re-run the action.
sr@latin: Izabrali ste akciju, ali niste sačuvali vaše promene u pojedinačna polja. Kliknite na OK da sačuvate promene. Biće neophodno da ponovo pokrenete akciju.

en: You have selected an action, and you haven’t made any changes on individual fields. You’re probably looking for the Run button rather than the Save button.
sr@latin: Izabrali ste akciju i niste napravili nikakve izmene u pojedinačnim poljima. Verovatno tražite dugme „Pokreni“ umesto dugmeta „Sačuvaj“.

en: Now
sr@latin: Trenutno vreme

en: Midnight
sr@latin: Ponoć

en: 6 a.m.
sr@latin: 18č

en: Noon
sr@latin: Podne

en: 6 p.m.
sr@latin: 18č

en: Note: Enter times in the %(timezone)s timezone. (You are %(offset)s hour ahead.) | Note: Enter times in the %(timezone)s timezone. (You are %(offset)s hours ahead.)
sr@latin[0]: Napomena: Unesite vreme u %(timezone)s vremenskoj zoni. (Vi ste %(offset)s sat ispred.)
sr@latin[1]: Napomena: Unesite vreme u %(timezone)s vremenskoj zoni. (Vi ste %(offset)s sata ispred.)
sr@latin[2]: Napomena: Unesite vreme u %(timezone)s vremenskoj zoni. (Vi ste %(offset)s sati ispred.)

en: Note: Enter times in the %(timezone)s timezone. (You are %(offset)s hour behind.) | Note: Enter times in the %(timezone)s timezone. (You are %(offset)s hours behind.)
sr@latin[0]: Napomena: Unesite vreme u %(timezone)s vremenskoj zoni. (Vi ste %(offset)s sat iza.)
sr@latin[1]: Napomena: Unesite vreme u %(timezone)s vremenskoj zoni. (Vi ste %(offset)s sata iza.)
sr@latin[2]: Napomena: Unesite vreme u %(timezone)s vremenskoj zoni. (Vi ste %(offset)s sati iza.)

en: Choose a Time
sr@latin: Odaberite vreme

en: Choose a time
sr@latin: Odabir vremena

en: Cancel
sr@latin: Poništi

en: Today
sr@latin: Danas

en: Today (%(date)s)
sr@latin: Danas (%(date)s)

en: Choose a Date
sr@latin: Odaberite datum

en: Yesterday
sr@latin: Juče

en: Yesterday (%(date)s)
sr@latin: Juče (%(date)s)

en: Tomorrow
sr@latin: Sutra

en: Tomorrow (%(date)s)
sr@latin: Sutra (%(date)s)

en: Previous (%(month)s %(year)s)
sr@latin: Prethodno (%(month)s %(year)s)

en: Next (%(month)s %(year)s)
sr@latin: Sledeće (%(month)s %(year)s)

en: January
sr@latin: Januar

en: February
sr@latin: Februar

en: March
sr@latin: Mart

en: May
sr@latin: Maj

en: June
sr@latin: Jun

en: July
sr@latin: Jul

en: August
sr@latin: Avgust

en: September
sr@latin: Septembar

en: October
sr@latin: Oktobar

en: November
sr@latin: Novembar

en: December
sr@latin: Decembar

[ctx: abbrev. month January]
en: Jan
sr@latin: jan

[ctx: abbrev. month February]
en: Feb
sr@latin: feb

[ctx: abbrev. month March]
en: Mar
sr@latin: mart

[ctx: abbrev. month April]
en: Apr
sr@latin: apr

[ctx: abbrev. month May]
en: May
sr@latin: maj

[ctx: abbrev. month June]
en: Jun
sr@latin: jun

[ctx: abbrev. month July]
en: Jul
sr@latin: jul

[ctx: abbrev. month August]
en: Aug
sr@latin: avg

[ctx: abbrev. month September]
en: Sep
sr@latin: sep

[ctx: abbrev. month October]
en: Oct
sr@latin: okt

[ctx: abbrev. month November]
en: Nov
sr@latin: nov

[ctx: abbrev. month December]
en: Dec
sr@latin: dec

en: Sunday
sr@latin: nedelja

en: Monday
sr@latin: ponedeljak

en: Tuesday
sr@latin: utorak

en: Wednesday
sr@latin: sreda

en: Thursday
sr@latin: četvrtak

en: Friday
sr@latin: petak

en: Saturday
sr@latin: subota

[ctx: abbrev. day Sunday]
en: Sun
sr@latin: ned

[ctx: abbrev. day Monday]
en: Mon
sr@latin: pon

[ctx: abbrev. day Tuesday]
en: Tue
sr@latin: uto

[ctx: abbrev. day Wednesday]
en: Wed
sr@latin: sre

[ctx: abbrev. day Thursday]
en: Thur
sr@latin: čet

[ctx: abbrev. day Friday]
en: Fri
sr@latin: pet

[ctx: abbrev. day Saturday]
en: Sat
sr@latin: sub

[ctx: one letter Sunday]
en: S
sr@latin: N

[ctx: one letter Monday]
en: M
sr@latin: P

[ctx: one letter Tuesday]
en: T
sr@latin: U

[ctx: one letter Wednesday]
en: W
sr@latin: S

[ctx: one letter Thursday]
en: T
sr@latin: Č

[ctx: one letter Friday]
en: F
sr@latin: P

en: %(month)s %(day)s, %(year)s
sr@latin: %(day)s %(month)s %(year)s

en: %s (today, current selection)
sr@latin: %s (danas, trenutni izbor)

en: %s (today)
sr@latin: %s (danas)

en: %s (current selection)
sr@latin: %s (trenutni izbor)
